Главная > Всі новини > Анонси > Як оновити старі будинки у Києві

Як оновити старі будинки у Києві

Київ має наймасштабніші програми капітального ремонту та енергомодернізації житлових будинків. Програма діє для всіх багатоквартирних будинків, що старші 10 років. Мешканці можуть робити будь-які капітальні ремонти, скориставшись фінансовою підтримкою міської влади за програмами: «70 на 30» (ремонт парадних, внутрішньобудинкових мереж), «90 на 10» (ремонт дахів), «95 на 5» (ремонт ліфтів). У цих програмах більшу частину коштів сплачує бюджет столиці.

Про це вчора фахівці інформували громадськість під час організованої Департаментом суспільних комунікацій спеціальної зустрічі у КМДА.

Як повідомляв «Вечірній Київ», у столиці близько 80% багатоповерхівок потребують комплексного капітального ремонту. Орієнтовна сума необхідних коштів на це – 10 мільярдів гривень. Аби зношений житловий фонд не «завалився», мешканці можуть, за Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» №417 від 2015 року, брати участь у співфінансуванні ремонтів разом з державою, муніципалітетом. Тільки тоді можливо забезпечити величезну потребу в ремонтах.

У нинішньому році на співфінансування капітальних ремонтів за вище зазначеними програмами місто виділило кошти: по 3 мільйони було надано Керуючим компаніям районів на те, аби вони могли профінансувати ремонтні ініціативи мешканців багатоповерхівок. 

На 2020 рік мерія столиці виділяє в рази більше коштів на ремонти, ніж цього року. Головними розпорядниками коштів стануть райдержадміністрації. Координувати роботу з ініціативними групами мешканців будинків по капітальних ремонтах будуть Керуючі компанії районів.

Як мешканцям звичайного будинку, тієї ж «хрущівки» або панельки, зробити ремонт у своєму домі?

– Вся інформація про співфінансування ремонтів детально прописана тут, – говорить консультант «Вечірки», начальник управління розвитку житлово-комунального господарства Департаменту житлово-комунального господарства КМДА Віра Радченко. – Покрокові інструкції (навіть відеолекції), бланки й форми заяв в усі необхідні інстанції зібрані на сайті «Школа обізнаного киянина». Роздрукуйте їх собі і заповніть. Додаткову інформацію можна отримати на сайті ЄС / ПРООН  Houses.  

– Законом передбачено, що рішення про капітальні ремонти приймають на загальних зборах власники квартир та нежитлових приміщень, – пояснює Віра Радченко Причому за капітальний ремонт повинні проголосувати власники понад 50 відсотків площ, якщо це об’єднання власників багатоквартирного будинку (ОСББ), і 75 відсотків  в будинку, де ОСББ не створено. 

Ремонти можна робити будь-які: від заміни покрівлі та комунікацій, до зміцнення фундаменту

– Мешканці обирають будь-який вид робіт, на будь якій ділянці будинку, але обстеження стану споруди все одно проводять фахівці, – підкреслює Віра Радченко. – Вони зроблять офіційний висновок, що потрібно робити для збереження споруди в першу чергу, навіть якщо ви вирішили просто пофарбувати під’їзд. Мешканцям доведетьсяобрати: фарбувати стіни, чи рятувати фундамент. Пам’ятайте, що ви можете будь-коли почати займатися ремонтом дому. Це не прив’язано ні до яких конкурсів проєктів, дат, графіків. КМДА розробила інструкцію для мешканців міста про те, що треба робити, аби взяти участь спільно з містом у капітальному ремонті свого будинку. Ось вона.

Оберіть вид робіт

Створіть ініціативну групу з ваших сусідів-власників житла (або приміщень) з трьох осіб. Складіть протокол про її формування (у вільній формі, з підписами, ніде реєструвати не потрібно). Ця група обирає напрямок – вид робіт, необхідних, на їхню думку, в будинку і заповнює форму (додаток № 1 до рішення Київради № 780/1784). Після цього необхідно звернутися в свою Керуючу районну компанію.

Ремонтувати можна і окремий під’їзд

Закон № 417 (ст. 10, абзац 12) дозволяє не залучати всіх сусідів по будинку, якщо є необхідність зробити ремонт спільного майна тільки одного під’їзду або секції будинку. Мешканці під’їзду збираються і приймають рішення щодо ремонту спільного майна. За це повинні проголосувати власники, площа нерухомості яких становить більш як 75 відсотків загальної площі в парадному, секції.

Після того як Керуюча компанія отримає ваше звернення, до вас протягом 10 – 30 днів завітає комісія і складе дефектний акт. Вона також визначить орієнтовну вартість робіт і проінформує вас (ініціативну групу).

Підтвердіть свої наміри ремонтувати будинок

Вам потрібно підтвердити свої наміри. Подивившись попередній кошторис, визначаєтеся, чи згодні ви зібрати потрібні відсотки від суми кошторису, складеного після обстеження будинку фахівцями, або хочете обрати інший вид робіт. Потім звертаєтеся до Керуючої компанії повторно, і знову заповнюєте додаток № 1 до рішення Київради. У разі, якщо ви остаточно визначилися з видом робіт та згодні зібрати свою частину грошей, ваша ініціативна група повинна скликати загальні збори мешканців усього будинку, щоб вирішити чи брати участь у програмі ремонту. На зборах ви обов’язково повинні вибрати уповноваженого представника від будинку для реалізації програми.

Як правильно провести збори у будинку: розміщуйте оголошення на під’їздах

Ініціативна група повинна заздалегідь скласти список всіх співвласників кожного приміщення, сповістити кожного і обов’язково під розпис. А також розмістити оголошення на видноті в загальнодоступних місцях, у ліфтах. Протягом 10 днів перед офіційними зборами потрібно провести зустрічі з мешканцями і поінформувати їх про умови участі в програмі, переконати людей, що ремонт необхідний, відповісти на питання. Потім треба підготувати проєкт протоколу зборів з обов’язковими трьома питаннями: підтвердження обраних видів ремонтних робіт у будинку, підтвердження суми спільного фінансування (частини, яку заплатять мешканці), спосіб розподілу частин співфінансування, спосіб накопичення коштів мешканцями.

Накопичувати кошти на ремонт можна стільки часу, скільки потрібно

Наприклад, ваші сусіди вирішать накопичувати протягом пів року кошти на ремонт, здаючи по 50 – 100 гривень з квартири щомісяця, або одноразово внести на ремонт по 600 гривень – тобто, можуть бути будь-які варіанти накопичення, їх оберуть ваші сусіди таким чином, щоб це було не обтяжливо, але і щоб за цей час стан будинку не погіршився.

Потім, на загальних зборах, жителі приймають остаточне рішення і фіксують це у протоколі, який уповноважена особа, обрана на загальних зборах будинку, передає у Керуючу компанію і від імені всіх жителів підписує договір на виконання робіт.

Рішення мешканців мають бути легітимними

Важливо пам’ятати, що за остаточне рішення повинні проголосувати власники не менш ніж  75 відсотків площі житлових і нежитлових приміщень вашого будинку. Тоді рішення буде легітимним. Якщо деякі власники були відсутні на зборах, потрібно аби вони проголосували письмово, не пізніше ніж за 15 днів. Для цього необхідно провести їх письмове опитування. Для цього складають опитувальні листи, де на кожне з питань, що обговорювалися на загальних зборах, люди повинні відповісти «за», «проти», «утримався» і особисто розписатися. Опитувальні листи додаються до протоколу зборів, як його невід’ємна частина. Потім одна копія протоколу зборів передається в Керуючу компанію.

Керуюча компанія проводить тендер на підрядника робіт і відповідальна за ремонт. Уповноважена особа від будинку перевіряє якість ремонту й підписує акт виконаних робіт.