Парамедик Тайра (Юлія Паєвська) розповіла в інтерв’ю для Deutsche Welle про перебування у російському полоні та умови її утримання. Російські окупанти захопили жінку 16 березня, а повернути Тайру на підконтрольну Україні територію вдалося лише 17 червня.
За словами Юлії, перебування у російському полоні було важко витримати фізично та морально.
“Тільки тому, що я багато років практикувала східні бойові мистецтва, йогу і готувалася до Invictus Games, які заснував принц Гаррі, я була в класній фізичній формі, змогла зберегти свідомість і більш-менш залишитися у непоганій формі. Але все одно стан на момент повернення був дуже важким”, — розповіла парамедик.
Одразу після повернення вона опублікувала на Facebook-сторінці пост з подякою за своє повернення та закликала добитися для українських військовослужбовців, які перебувають у російському полоні, захисту, передбаченого Міжнародною конвенцією з прав людини.
“Ставлення до мене (у полоні — ред.) було жахливим. За весь час у мене не було якихось комфортних для жінки речей, у мене нічого не було. В чому я була — це один комплект білизни, одні штани, кросівки і трохи одягу, все. Решту у мене відібрали. Мені не надали ні телефонного зв’язку, ні медичної допомоги. Одного разу пізніше фельдшер мені допомогла, і це було дуже достойно, але лише раз”, — зазначила Тайра.
Окрім того, під час полону російські окупанти намагалися психологічно вплинути на Паєвську.
“Мені одразу сказали: жити ти не будеш і краще тобі самій накласти на себе руки. Звісно, для них це було дуже зручно, але я не дала їм такого шансу”, — розповіла парамедик.
Наразі йде слідство щодо утримання жінки в полоні, тому деяких подробиць вона не може називати. Зокрема, йдеться про катування та психологічний тиск. Утім, Юлія Паєвська розповіла, що останнім часом її тримали у Донецькому СІЗО, де все ще залишається багато українських полонених.
“Ставлення жахливе. Годують більш-менш, вмерти від голоду не вийде. Але в останній тиждень нам навіть мила не дали. В камері 22 жінки, камера три на шість метрів, десять ліжок. В інших також не було ніякої інформації про сім’ї та дітей. Їх психологічний тиск був просто жахливим. Але більшість із них трималися дуже гідно”, — зазначає парамедик.
Вона додала, що серед полонених українок були військовослужбовиці ЗСУ, Нацгвардії, “Азова”, а також цивільні жінки. Зокрема, т.в.о. командира полку “Азов” майор Микита Надточій у своєму відеозверненні заявив, що під час минулого масштабного повернення українських військовослужбовців у списку на обмін була лише одна жінка.
“На даний момент там (у російському полоні — ред.) залишається дуже багато жінок-медиків, які виконували бойові завдання на території гарнізону “Маріуполь””, — зазначив він.
Нагадаємо, що через кілька днів після того, як парамедика Тайру взяли у полон, російські окупанти опублікували відео з українською волонтеркою на своїх пропагандистських каналах.