На території Київської області російські окупанти здійснювали свідомий екоцид та навмисно вбивали тварин. Про це в інтерв’ю “Нашому Києву” повідомив засновник зоозахисного руху UAnaimals Олександр Тодорчук.
Північна частина Київщини навесні певний час перебувала під контролем росіян,,а у деяких районах точилися запеклі бої. Зокрема, жертвою російської агресії став тваринний і рослинний світ Чорнобильського радіаційно-екологічного заповідника, розташованого у межах Іванківського та Поліського районів області. Втім, гинути тварини продовжують і досі через російські обстріли.
“На будь-якій території, де ведуться активні бойові дії, винищується фауна. Якщо ви колись проїжджали повз такі місця, то бачили ці опалені ліси. Коли туди прилітали російські ракети, там гинули сотні, інколи тисячі тварин одночасно. Їх там вже не буде. Більше того самі вибухи призводять до загибелі тварин. Наприклад після жовтневих ракетних атак на столицю, у лісах під Києвом можна було побачити померлих птахів. Річ у тім, що в них розривається серце від звуку вибуху”, — зауважує засновник UAnimals.
Він додав, що під окупацією також перебували зоопарки та екологічні території, розташовані на Київщині. Там тварини гинули як від обстрілів, так і від відсутності їжі.
Втім, деякі дії окупантів на тимчасово контрольованих ними територіях свідчать про те, що екоцид вони здійснювали цілеспрямовано, а не випадково.
“Коли Бучу, Ірпінь, Гостомель деокупували, волонтери UAnimals вирушили туди, аби допомогти власникам тварин. Там ми стикнулись з величезною кількістю ситуацій того, що росіяни розстрілювали домашніх і безпритульних тварин: якихось просто заради розваги, якихось задля того, аби змусити їхніх власників піти на співпрацю”, — каже Тодорчук.
Зазначимо, що навмисна шкода природі у міжнародному праві визнана воєнним злочином. Зокрема, Додатковий протокол до Женевської конвенції забороняє “застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу”. Тому зараз першочергове завдання — задокументувати шкоду, завдану довкіллю збройною агресією рф.
Для був створений Оперативний штаб, до якого увійшли представники Спеціалізованої екологічної прокуратури, комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства захисту довкілля, РНБО та СБУ.
Долучитися до документування злочинів проти природи може кожен українець, зокрема через чат-бот EkoShkoda. Зібрані докази надалі стануть основою для судових позовів у міжнародні інстанції задля стягнення компенсацій з росії.
Нагадаємо, за оцінками екологів, від російської збройної агресії в Україні потерпають 20% природоохоронних територій, а війною уражені три мільйони гектари лісів.