Напередодні весняних свят Міністерство охорони здоров’янагадало, як корисно та безпечно організувати пікнік на природі. Адже протягом тривалих вихідних, які чекають українців найближчим часом, багато родини оберуть саме такий — недорогий та доступний — вид відпочинку.
– Комфортний відпочинок – це не лише близькі люди і вдало вибране місце. Не менш важливо подбати про корисне меню і заходи безпеки. Розповідаємо, про що важливо пам’ятати, готуючись до пікніка, – наголошують у МОЗ.
Найперше, що радять у Міністерстві, – подбати про безпеку і правильно вибрати місце для пікніка.
Для цього необхідно впевніться, що обране для пікніка місце вільне від кліщів, гадюк і небезпечних наслідків відпочинку попередньої компанії.
Захиститись від кліщів допоможе відповідний одяг світлого кольору: з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Також треба використовувати для захисту від кліщів спеціальні засоби (найчастіше це аерозолі).
Щоб вберегтися від укусів змій треба перевірити місце для пікніка. Пошарудіти палицею довкола – це відлякає гадюк, і вони відповзуть.
Якщо від попередньої компанії залишилось місце для багаття із вугіллям, не варто розпалювати там вогонь повторно. На жаль, багато людей спалюють після себе пластиковий посуд, а це – смертельно небезпечна хімічна отрута.
Оптимальне місце для вогню – мангал, очищений від попелу. І не забудьте потім пересвідчитися, що ви загасили за собою полум’я.
Також, готуючись до пікніку, необхідно враховувати температуру повітря та інтенсивність сонця
Щоби уникнути перегрівання підберіть відповідний одяг. Якщо погода спекотна, і ви одягаєте футболку — не кутайте дитину. Адже обмін речовин у малюків проходить більш інтенсивно, тому діти набагато швидше перегріваються та зневоднюються в жарку погоду.
Обов’язково треба запастися водою. Звичайна вода найкраще втамовує спрагу. Здорові альтернативи — лимонад, узвар і молочна сироватка. А від енергетиків та солодких газованих напоїв краще відмовитися.
Навіть кілька ковтків води врятують нас від зневоднення, тому напоготові завжди слід мати питну воду, і нагадувати про пиття дітям.
Також важливо подбати про безпечний посуд.
Не весь пластиковий посуд призначений для гарячої їжі. На ньому має бути відповідне маркування. Але у будь якому випадку, для гарячої їжі не варто використовувати старі контейнери, на яких є пошкодження – подряпини чи тріщини.
Аби пікнік пройшов вдало, потрібно скласти оптимальне меню.
– Не купуйте їжу на стихійних ринках– особливо м’ясо і молочні продукти. Не пробуйте там овочі і фрукти: краще куштувати вже вдома, перед тим ретельно вимивши.
– Відділяйте сире від готового: одну дошку не можна використовувати для розділки м’яса і нарізання овочів. У кошику для пікніка не кладіть сирі продукти вище готових страв.
– Мийте руки, овочі та фрукти, ножі та поверхні, на яких нарізатимете та подаватимете їжу, захищайте їжу від комах.
– М’ясні та інші висококалорійні страви збалансуйте овочами.
– Не беріть на пікнік торти, тістечка з кремом й інші солодощі – вони дуже швидко псуються і тому часто стають причиною отруєння.
– Починайте відпочинок із їжі, щоби страви не залишались на столі більше двох годин, бо в спеку продукти псуються надзвичайно швидко. Якщо їжа залишилась після пікніка – не зберігайте її “на завтра”.
Навіть на природі необхідно дбати про чистоту рук.
Чисті руки – важливий запобіжний засіб, аби пікнік не завершився хворобою чи розладом шлунку.
Найкращий спосіб зменшити кількість мікробів на руках – мити їх з милом і водою впродовж 20 секунд. Водночас, якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, який містить щонайменше 60% спирту.
Збираючись на пікнік, продумайте своє дозвілля.
Заплануйте активні ігри – волейбол, бадмінтон чи гру у “квача”. Не гайте жодної можливості, аби бути фізично активними! Адже регулярна фізична активність захищає від небезпечних хвороб, покращує апетит і настрій, подовжує життя.
І ще одна порада, яка стане у нагоді під час будь-якої подорожі, навіть одноденного виїзду на пікнік, – укомплектуйте аптечку (має містити лише препарати, у яких не вийшов термін придатності) та навчіться надавати першу допомогу.
Гарного відпочинку!